пʼятниця, 29 жовтня 2021 р.
Вакцинація від ковід
Нагадаємо, вакцинація від коронавірусу в Україні розпочалася 24 лютого. Для щеплень доступні вакцини AstraZeneca, CoronaVac, Pfizer та Moderna. Незалежно від вакцини, робити щеплення потрібно двічі.
Moderna – це мРНК-вакцина, розроблена американською компанією Moderna. Для повного щеплення цією вакциною необхідно отримати дві дози з інтервалом у 28 днів. Ефективність вакцини становить 94,1%.
Вакцина несе частину генетичного коду вірусу, до якого імунна система людини має сама виробити антигени. Переважно ці антитіла виробляються непомітно, однак деякі вакциновані можуть відчувати слабкість, біль у місці щеплення та підвищення температури. Проте такі симптоми є нормальними: таким чином організм і виробляє імунітет до хвороби.
CoronaVac (Sinovac) виготовляє китайська біофармацевтична компанія Sinovac Biotech. Це традиційна інактивована вакцина, головним компонентом якої є нежиттєздатні вірусні частинки, які не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакцію.
Вакцина передбачає дві ін’єкції з інтервалом 28 днів. Щеплені пацієнти майже не скаржаться на побічні дії від вакцинації CoronaVac, порівняно з іншими препаратами, однак у деяких щеплених можлива невелика слабкість та підвищення температури.
Comirnaty (Pfizer) виготовляється американською фармацевтичною компанією Pfizer спільно з німецькою біотехнологічною компанією BioNTech. Як і Moderna, це матрична РНК-вакцина, що, потрапляючи в організм людини, синтезує антигени, які викликають імунну реакцію. Для повного щеплення необхідно отримати дві дози вакцини Comirnaty з інтервалом від 21 до 28 днів. Більшість вакцинованих майже не відчувають побічної реакції від щеплення, однак можливий біль у місці уколу, невелика слабкість та температура.
За даними виробника, ефективність вакцини становить 95%. Нові дослідження доводять, що дві дози вакцини компанії Pfizer ефективні від нового штаму коронавірусу «Дельта».
Covishield/Vaxzevria (AstraZeneca) розроблена Оксфордським університетом і компанією AstraZeneca. Україна використовує для щеплення вакцину індійського (під торговою маркою Covishield), корейського та європейського виробництва.
Це векторна вакцина, яка базується на безпечному для людей вірусі застуди шимпанзе. Цей вірус модифікується таким чином, набуває ген із невеликою частиною геному SARS-CoV-2 і виробляє поверхневий білок коронавірусу. Після вакцинації цей вірус потрапляє у деякі людські клітини, які починають використовувати ген для створення поверхневого білка. Імунна система розпізнає його як чужорідний елемент і виробляє антитіла, які здатні захистити від захворювання на коронавірус. Більшість щеплених вакциною компанії AstraZeneca у першу добу відчувають побічні дії: біль у місці уколу, головний біль, втому та озноб.
четвер, 28 жовтня 2021 р.
середа, 27 жовтня 2021 р.
Очима істориків, мовою документів.
вівторок, 26 жовтня 2021 р.
понеділок, 25 жовтня 2021 р.
Міфічний світ Пікассо
субота, 23 жовтня 2021 р.
Інформаційна стрічка "Вакцини від СOVID"
Бібліотека-філія №1 пропонує своїм користувачам переглянути інформаційну стрічку "Які вакцини від ковіду є в Україні"
Які вакцини від COVID-19 є в Україні та чим вони відрізняються
Станом на середину жовтня в Україні для широкого загалу є три вакцини - AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac, Comirnaty від Pfizer.
Про це йдеться на сайті Міністерства охорони здоров'я.
Відповідно до інтерактивної мапи Ради національної безпеки та оборони, ці вакцини здебільшого є в усіх регіонах України, але розподілені неоднорідно - в одних регіонах більше AstraZeneca, в інших - CoronaVac.
Pfizer зазвичай найменше, хоча є винятки. До прикладу, на Харківщині найбільше саме цієї вакцини - понад 25 тис. доз станом на 19 жовтня. Це 90% від всіх вакцин в регіоні.
AstraZeneca
Це розробка шведсько-британської компанії AstraZeneca та Оксфордського університету.
Вакцина є векторною. Тобто йдеться про давно відому технологію, коли у безпечний вірус - у цьому випадку це модифікований аденовірус - вмонтовують специфічний білок коронавірусу. Таким чином імунна система людини навчається розпізнавати хворобу та захищатися в разі зустрічі зі справжнім вірусом.
Залежно від виробника торговельна марка вакцини може мати різні назви - вироблена в ЄС називається Vaxzevria, в Південній Кореї - AstraZeneca-SKBio, а в Індії - Covishield.
Повний курс вакцинації включає дві дози, які треба отримати з інтервалом у 4-12 тижнів.
вівторок, 19 жовтня 2021 р.
Виставка-реквієм "Горіло все у полум'ї війни"
середа, 13 жовтня 2021 р.
Виставка-пам'ять "Пам'ятаємо героїв"
гинули, захищаючи незалежність України.
вівторок, 12 жовтня 2021 р.
День козацтва
14 жовтня Україна відзначає три події - Свято Покрови, День українського козацтва та День захисників і захисниць України. Щоб нагадати нашим маленьким читачам історію доби козаччини, їх до міської бібліотеки - філії № 1 запросив "справжній козак" та разом з вихователем Мальченко Л. О. провели козацькі розваги "Поведу таку я річ: що ви знаєте про Січ ?". Граючи, дітвора дізналася про сміливість наших предків, їх звичаї та обряди, кулінарні вподобання, розваги у вільний час. Козаку діти розповіли віршики і на останок отримали від нього солодкі подарунки. Нехай уже давно минули дні Запорізької Січі, але у глибині душі кожного українця живе козак.
пʼятниця, 1 жовтня 2021 р.
Зустріч у теплому колі "Мудрі та багаті літами"
1 жовтня відзначається день людей похилого віку. В цей день чудова нагода сказати теплі слова подяки ветеранам, пенсіонерам, літнім людям за їх внесок у розвиток нашої країни, нашого міста. нашого краю.
Вже стало доброю традицією в бібліотеці-філії №1 проводити в цей день зустрічі в теплому колі всього активу мешканців мікрорайону Північний. Але цього року, дотримуючись карантинних обмежень, ми привітали своїх активних читачів за межами бібліотеки-вдома, а голова мікрорайону Захарова Л.І. завітала до бібліотеки,де ми привітали її солодким подарунком.Бібліотечні працівники вітають всіх користувачів поважного віку нашої бібліотеки, хто своєю багаторічною працею заслуговують на пошану нащадків. Приємно, що багато з них ведуть активний спосіб життя, захоплюються мистецтвом і творчістю.